Zarabianie na wynajmie krótkoterminowym jest atrakcyjną formą dochodu. Dlatego coraz więcej osób inwestuje w nieruchomości. Jednak jak w przypadku każdej formy działalności, do wynajmu krótkoterminowego trzeba się odpowiednio przygotować. Oto 6 kroków, które musisz wykonać, by zacząć zarabiać na wynajmie krótkoterminowym.
W zależności od rodzaju atrakcji turystycznych i potrzeb klienta określenie „dobra lokalizacja” może oznaczać różne kwestie. W mieście takim jak Gdańsk, Łódź czy Kraków mowa oczywiście o ścisłym centrum. Dzięki temu goście nie muszą dojeżdżać w kluczowe miejsca kilkanaście czy kilkadziesiąt minut. Z drugiej strony apartament położony w pewnej odległości od najpopularniejszych turystycznie miejsc pozwoli najemcom uniknąć zgiełku. Wieczorne imprezy, huczne zabawy w barach to nie najlepszy scenariusz na odpoczynek.
Zarządzanie wynajmem krótkoterminowym w pierwszej kolejności obejmuje dopasowanie lokalizacji mieszkania do potrzeb klienta. Jeśli masz to już za sobą, możesz przejść do kolejnych etapów.
To w zasadzie jedna z najważniejszych kwestii, jeśli mowa o krótkoterminowym wynajmie mieszkań. Wyposażenie powinno być adekwatne do potrzeb najemców. Oznacza to, że należy umieścić w nim takie sprzęty i akcesoria codziennego użytku, które sprawdzają się w każdym mieszkaniu.
Dlatego pamiętaj, by wyposażenie umożliwiało:
W każdym mieszkaniu od czasu do czasu coś się zepsuje. Poza tym konieczne jest sprzątanie po każdym najemcy. Trzeba zmienić pościel, wyprać ręczniki, sprawdzić zapasy i ewentualnie uzupełnić braki. Dodatkowo ktoś musi meldować gości, obsługiwać płatności, odpowiadać na wiadomości czy potwierdzać stan mieszkania po wykwaterowaniu. Jeśli nie chcesz tracić czasu na samodzielne naprawy, sprzątanie i obsługę najemców, musisz znaleźć do tego odpowiednie osoby.
Jak zacząć wynajmować mieszkanie i radzić sobie z tymi obowiązkami? W przypadku jednego czy dwóch mieszkań zwykle wystarczy okazjonalna współpraca z kimś z rodziny. Możesz też samodzielnie od czasu do czasu doglądać lokalu. Jednak po pewnym czasie realizacja wszystkich zadań przypomina pracę na pełny etat. Dobrze więc mieć kogoś, kto wykona te obowiązki za Ciebie.
Te czekają Cię już na samym początku, gdy postawisz na wynajem krótkoterminowy. Jak zacząć, by nie mieć kłopotów z urzędem skarbowym? Po pierwsze sprawdź, czy w przypadku Twojej działalności konieczne jest zakładanie firmy. Najlepiej skorzystaj z bezpośredniego kontaktu do Twojego US. W zasadzie najbezpieczniej będzie założyć taką działalność i spokojnie skupić się na jej prowadzeniu. Zwykle na początku nie trzeba być czynnym płatnikiem VAT, bo Twój dochód roczny zapewne nie przekroczy 200 000 zł. Dopiero po zakupie kolejnych nieruchomości zacznie to być obowiązkowe.
Jeśli masz już to za sobą, skompletuj regulamin wynajmu i niezbędne dokumenty, które będą obowiązywały gości podczas każdej wizyty. Zaniedbania formalne mogą przyczynić się do sporych kłopotów.
Możesz mieć kilka mieszkań, a skuteczne zarządzanie wynajmem krótkoterminowym oznacza skuteczną promocję. Wykorzystaj popularne serwisy internetowe, social media i lokalne ogłoszenia, by wypromować swoje apartamenty. Dobrze jest postawić na regularne umieszczanie treści, zwłaszcza w portalach społecznościowych. Do tego nie zapomnij o serwisach, które oferują wynajem mieszkań w formie krótkoterminowej czy apartamenty na jedną lub kilka nocy. Skuteczna promocja to przede wszystkim widoczność i pokazanie potencjalnym klientom wszystkich atutów swojego lokalu.
Dzisiaj coraz większa liczba klientów oczekuje ciszy, prywatności i natychmiastowego dostępu do głównych atrakcji danego miasta. Oznacza to pogodzenie zgiełku centrum ze spokojem w apartamencie. Dodatkowo standard wyposażenia takiego mieszkania ma jeszcze większe znaczenie niż kiedykolwiek. Wszystko, z czego korzystają najemcy, powinno mieć standard hotelowy, a to wymaga pracy z Twojej strony. Świetnym pomysłem na początek jest stworzenie systemu zarządzania wynajmem krótkoterminowym. Płatności bezgotówkowe, szybki dostęp do kluczy, minimalna ilości formalności – to liczy się właśnie przy wynajmie krótkoterminowym.
Dziś rynek wynajmu krótkoterminowego stale rośnie. Wielu turystów nie interesuje już mała kawalerka czy pokój hotelowy. Korzystanie z całego mieszkania stało się standardem, dlatego inwestycja w wynajem krótkoterminowy jest świetną okazją na stworzenie nowego biznesu. Jeśli chcesz zacząć zarabiać właśnie w ten sposób, wykorzystaj wszystkie podane wyżej kroki. Przekonaj się o ich skuteczności!
Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://svager-apartamenty.pl/dla-wlascicieli/
Przeczytaj również:
- Na co zwrócić uwagę podczas najmu swojego mieszkania?
- Jak zweryfikować najemców przed wynajmem mieszkania? Praktyczny przewodnik dla właścicieli nieruchomości
- Wyposażenie mieszkania pod wynajem — jak je przygotować?