Jak zweryfikować najemców przed wynajmem mieszkania? Praktyczny przewodnik dla właścicieli nieruchomości

Opublikowane przez svager dnia 31 maja 2023

Wynajem mieszkania może być opłacalnym przedsięwzięciem, jednak ważne jest, aby dokładnie sprawdzić potencjalnych najemców przed podpisaniem umowy najmu. Weryfikacja potencjalnego najemcy pomaga zminimalizować ryzyko problemów związanych z niepłacącymi lub niewłaściwymi osobami. Przedstawiamy praktyczny przewodnik dla właścicieli nieruchomości, obejmujący takie aspekty, jak sprawdzanie karalności i historii zatrudnienia potencjalnych najemców.

Jako wynajmujący z pewnością zadbałeś o to, aby oferowane przez Ciebie lokum spełniało wszelkie warunki atrakcyjnego najmu. Przygotowałeś odpowiednią przestrzeń, zadbałeś o dobrej klasy wyposażenie, włożyłeś serce w urządzenie mieszkania, jego wystrój i dodatki. Wszystko po to, aby osoby, które będą w nim mieszkać, czuły się komfortowo, a ich pobyt wywołał same miłe skojarzenia. Włożyłeś w to sporo pracy i pieniędzy, masz więc prawo, a nawet obowiązek dokonać weryfikacji najemcy.

Wstępna rozmowa, czyli pierwsze wrażenie

Tak naprawdę pierwsze wrażenie, które zrobi na Tobie osoba wynajmująca, ma bardzo duże znaczenie. W tym przypadku możesz zapomnieć o tym, by nie oceniać książki po okładce, bo liczy się każdy szczegół. Najlepiej jest zaufać swojej intuicji. Jeśli czujesz, że coś jest nie tak i dana osoba po prostu Ci nie odpowiada, po prostu nie podpisuj z nią umowy. Już po krótkiej wymianie zdań, będziesz wiedział, jaki stosunek ma potencjalny wynajmujący do Waszej współpracy, umowy oraz samego mieszkania. Jak powinna wyglądać dalsza weryfikacja najemcy i o co zapytać go na wstępie?

  • Czy będzie mieszkał w mieszkaniu sam, czy planuje wprowadzić się z rodziną – chodzi o fakt, ile osób będzie przebywało w mieszkaniu. Niektóre lokale są przeznaczone pod konkretną liczbę osób. Jeśli wynajmujesz mieszkanie dwuosobowe, nie musisz zgadzać się na to, by zamieszkała w nim czteroosobowa rodzina.
  • Czy najemca posiada zwierzęta – wyłącznie od Ciebie zależy to, czy zgadzasz się na zwierzę w Twoim mieszkaniu.
  • Jaki tryb życia prowadzi wynajmujący – chodzi o to, by ustalić, czy i w jaki sposób pracuje, czy ma zamiar urządzać w mieszkaniu imprezy i zapraszać licznych gości – oczywiście możesz postawić granice w tym aspekcie.
  • Dlaczego dana osoba chce wynająć mieszkanie – to pytanie może wydawać się banalne, ale bardzo wiele mówi o podejściu wynajmującego. Pozwoli Ci też stwierdzić, czy najemca nie boryka się z problemami finansowymi. Możesz dopytać, czy dana osoba wynajmowała już mieszkanie i jak układała się współpraca z właścicielem poprzedniego lokum.

Jak sprawdzić historię zatrudnienia, czyli stabilność finansowa

Sprawdzenie historii zatrudnienia potencjalnych najemców pozwala ocenić ich stabilność finansową i zdolność do regularnego płacenia czynszu. Oto kilka sposobów, które można zastosować w celu sprawdzenia historii zatrudnienia:

  • Weryfikacja CV – W czasach internetu nie jest taka trudna. Możesz sprawdzić profil osoby, której chcesz wynająć mieszkanie w jednym z serwisów dotyczących kariery, np. LinkedIn. Znajdują się tam ogólnodostępne dane, które wiele Ci powiedzą.
  • Weryfikacja referencji – W uzasadnionych przypadkach możesz poprosić potencjalnych najemców o przedstawienie kontaktów do ich dotychczasowych pracodawców. Potwierdź informacje dotyczące zatrudnienia, w tym daty zatrudnienia i stanowisko. Jeśli pojawią się rozbieżności lub coś Cię zaniepokoi, porozmawiaj o tym z potencjalnym najemcą.
  • Wyciąg z konta bankowego – Jeżeli masz obawy o to, czy najemca jest wypłacalny, poproś o przedstawienie wyciągu z ostatnich kilku miesięcy z jego konta bankowego. Jeżeli będzie mu zależało na wynajęciu mieszkania, na pewno to zrozumie. Nie chodzi oczywiście o sprawdzanie, na co dana osoba wydaje pieniądze, ale o regularność wpłat od pracodawcy czy zleceniodawców.

Jak sprawdzić karalność, czyli zapewnienie bezpieczeństwa

Niekiedy zdarzają się sytuacje, w których warto zweryfikować, czy potencjalny najemca nie jest osobą karaną. To istotny krok w całym procesie, który ma na celu zapewnienie bezpieczeństwa Tobie, ale również sąsiadom, którzy przecież także mają prawo czuć się spokojnie i bezpiecznie. Jak w prosty sposób sprawdzić karalność? W tym celu możesz skorzystać z dostępnych źródeł informacji.

  • Krajowy Rejestr Karny – to publiczna baza danych zawierająca informacje o wyrokach skazujących, postępowaniach karnych oraz decyzjach administracyjnych wobec osób fizycznych. Można skonsultować się z adwokatem lub radcą prawnym, aby uzyskać dostęp do tych informacji.
  • Wniosek o zaświadczenie o niekaralności – Jako właściciel mieszkania masz prawo poprosić potencjalnych najemców o przedstawienie aktualnego zaświadczenia o niekaralności. Zaświadczenie to można uzyskać w lokalnym urzędzie lub komendzie policji.

Jak uchronić się przed niewłaściwym najemcą?

Wielu właścicieli mieszkań przeznaczonych na wynajem ma słuszne obawy przed przekazaniem lokum w obce ręce. Trudno się temu dziwić. Wielokrotnie zdarzają się przypadki, w których najemca nie płaci, czy dewastuje mieszkanie i uchyla się od odpowiedzialności finansowej za poniesione szkody. Zdarza się też, że jest po prostu uciążliwym, np. hałasującym lokatorem. Właściciel mieszkania nie zawsze jest na miejscu, by poradzić sobie z problemami. Nie każdy też potrafi się tym zająć i wyegzekwować swoje prawa. Co więcej, bywa że interwencja stosownych organów jest nieskuteczna lub przedłuża się.

Jedną z opcji, które ma do dyspozycji właściciel mieszkania, jest współpraca z profesjonalną firmą, taką jak Svanger Apartamenty, która zajmuje się zarządzaniem obiektami. Do jej obowiązków należy weryfikacja najemcy. Właściciel nie musi już obawiać się o takie kwestie, jak sprawdzić karalność czy jak sprawdzić historię zatrudnienia. To wszystko leży w gestii profesjonalnego zarządcy.

Pamiętaj, że podpisując umowę z zarządcą, musisz wybrać firmę, która faktycznie dba o powierzone nieruchomości, a nie jest tylko operatorem, który zajmuje się rezerwacjami.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://svager-apartamenty.pl/dla-wlascicieli/
Sprawdź inne nasze artykuły:
- Czynniki wpływające na atrakcyjność mieszkania na wynajem
- Wyposażenie mieszkania pod wynajem — jak je przygotować?
- Czy wynajmujący może wejść do mieszkania i je skontrolować?

© Svager Apartments