Na co zwrócić uwagę podczas najmu swojego mieszkania?

Opublikowane przez svager dnia 13 czerwca 2023

Wynajem mieszkania może być korzystnym źródłem dochodu, ale wymaga odpowiedniego podejścia i zaangażowania. Staranna selekcja najemców, solidna umowa oraz dbałość o stan nieruchomości i relacje z lokatorami są kluczowymi elementami sukcesu w tej dziedzinie. Zadbaj o swoje mieszkanie i wybierz odpowiednich najemców, a wynajem przyniesie Ci satysfakcję i bezpieczny dochód przez wiele lat.

Wynajem mieszkania – od czego zacząć?

Jeśli planujesz wynająć swoje mieszkanie i nie wiesz, od czego zacząć, mogą Ci się przydać poniższe wskazówki:

Określ swoje oczekiwania: Zanim rozpoczniesz proces wynajmu, dokładnie przeanalizuj, jakie są Twoje oczekiwania wobec najemców. Określ limit wynajmu, czyli czy chcesz wynająć mieszkanie tylko jednej osobie, parze, rodzinie, grupie studentów itp. Ustal także wysokość czynszu, wymagane zabezpieczenie oraz preferowany okres najmu. Możesz np. postanowić, że chcesz wynająć mieszkanie firmie, która będzie w nim lokowała swoich pracowników. Dla właściciela to wygoda, jeśli chodzi o zabezpieczenie finansowe. Nie masz jednak wówczas wpływu na to, kto zamieszka w Twoim lokalu.

Okres najmu: Najpopularniejszym rozwiązaniem na polskim rynku jest najem długoterminowy, jednak coraz większym zainteresowaniem cieszy się także wynajmowanie mieszkań na krótkie okresy. Dotyczy to zwłaszcza miejscowości turystycznych, w których podróżni szukają apartamentu na weekend czy tydzień. Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania w okresach krótkoterminowych? Taka opcja jest dla najemcy bardziej pracochłonna, ale może przynieść większe zyski. Istnieją także specjalne agencje, które zajmują się wynajem mieszkań w trybie krótkoterminowym. Jako właściciel nie musisz się wówczas martwić o takie kwestie, jak przyjmowanie gości, egzekwowanie opłat czy sprzątanie. Jak w przypadku każdej współpracy warto jednak wybrać profesjonalnego partnera.

Przeprowadź dokładny research: Zanim zaczniesz szukać najemców, dokładnie przeanalizuj lokalny rynek najmu. Sprawdź aktualne ceny wynajmu podobnych mieszkań w okolicy oraz zasięgnij informacji na temat potencjalnych najemców. Na co jeszcze uważać przy wynajmie mieszkania?

Proces selekcji: Gdy już rozpoczniesz poszukiwania najemców, zadbaj o staranny proces selekcji. Wywiad z potencjalnymi najemcami pozwoli Ci lepiej ich poznać i zrozumieć, czy będą odpowiednimi lokatorami. Możesz zapytać ich o źródło dochodów i terminowość wypłat, a w szczególnych przypadkach nawet prosić o potwierdzenie tego, np. za pomocą wyciągu bankowego. Jako właściciel masz także prawo oczekiwać zaświadczenia o niekaralności.

Zadbaj o stan mieszkania: Przed oddaniem mieszkania najemcy, wykonaj dokładny przegląd stanu nieruchomości. Wprowadź ewentualne naprawy i odśwież mieszkanie, aby zapewnić atrakcyjne i funkcjonalne miejsce do zamieszkania. Na co zwracać uwagę przy wynajmie świeżo wyremontowanego mieszkania? Przede wszystkim określ wysokość kaucji, którą wpiszesz do umowy. Będzie ona zabezpieczeniem w razie zniszczeń. Warto pomyśleć także o ubezpieczeniu nieruchomości na wypadek ewentualnych szkód czy zniszczeń spowodowanych przez najemców.

Zbuduj dobre relacje z najemcami: Warto zadbać o dobre relacje z najemcami od samego początku. Współpraca i komunikacja są kluczowe w zapewnieniu harmonijnego wynajmu. Bądź dostępny dla swoich najemców i rozwiązuj wszelkie pojawiające się problemy szybko i rzetelnie.

Umowa najmu – na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania?

W polskim systemie prawnym spotyka się różne rodzaje umów najmu mieszkania: na czas określony, na czas nieokreślony oraz umowę najmu okazjonalnego. Każda z nich ma swoje wady i zalety, jednak w ostatnich latach preferowana przez właścicieli jest umowa najmu okazjonalnego.

Umowy najmu mieszkania na czas określony mają precyzyjnie wyznaczony termin zakończenia wynajmu, co daje obu stronom jasność odnośnie trwania umowy. Dzięki temu właściciel ma pewność regularnych przychodów przez ustalony okres, a najemca może spokojnie planować swoje zamieszkanie. Dodatkowo, strony ustalają z góry wysokość czynszu na cały okres jej obowiązywania. Tego typu umowy stosuje się często w najmie krótkoterminowym i w sezonie turystycznym.

Na co zwrócić uwagę przy wynajmie mieszkania na czas określony? Rozwiązanie tej umowy przez najemcę może nastąpić jedynie w przypadku, gdy zachodzą istotne wady lokalu, które ujawniły się po rozpoczęciu wynajmu, lub gdy pojawią się okoliczności zagrażające zdrowiu lub życiu najemcy lub jego bliskich.

Umowa wynajmu mieszkania na czas nieokreślony trwa o ile żadna ze stron nie zdecyduje się na jej wypowiedzenie. Zgodnie z przepisami prawa, funkcjonuje tu 3-miesięczny okres wypowiedzenia. Może on być skrócony, jeśli tak ustalą strony. Niestety nie można przewidzieć, kiedy druga strona zdecyduje się wypowiedzieć taką umowę, jednak jest ona elastycznym rozwiązaniem dla obu stron.

Na co zwracać uwagę przy wynajmie mieszkania z umową na czas nieokreślony? Warto określić warunki wypowiedzenia, takie jak skrócenie okresu wypowiedzenia czy możliwość rozwiązania umowy w przypadku wystąpienia konkretnych okoliczności, które uniemożliwią lokatorowi kontynuowanie najmu. Dbanie o dobre relacje z najemcami oraz regularne monitorowanie rynku najmu pozwoli uniknąć długich okresów bez lokatorów i zapewni stały przypływ dochodów.

Umowa najmu okazjonalnego jest coraz popularniejsza wśród wynajmujących, a uczciwi najemcy nie powinni się jej obawiać. Zanim lokator wynajmie mieszkanie, będzie musiał przedstawić tytuł prawny do innego lokalu, do którego przeniesie się po zakończeniu najmu. W przypadku tej umowy konieczna jest także wizyta u notariusza. Podczas tej wizyty najemca musi złożyć oświadczenie o dobrowolnym poddaniu się egzekucji oraz o zobowiązaniu się do opróżnienia i wydania lokalu w ustalonym terminie, jeśli takie żądanie zostanie wystosowane przez wynajmującego.

Na co uważać przy wynajmie mieszkania z umową najmu okazjonalnego? Przede wszystkim wynajmujący może ją wypowiedzieć tylko w przypadkach określonych w ustawie o ochronie praw lokatorów. Takie sytuacje to m.in. niewłaściwe korzystanie z lokalu, brak płacenia czynszu przez 3 okresy płatności, podnajmowanie lokalu lub jego części oraz brak możliwości przeprowadzenia się do innego lokalu przez najemcę.

Więcej informacji znajdziesz tutaj: https://svager-apartamenty.pl/dla-wlascicieli/
Przeczytaj również:
- Czy wynajmujący może wejść do mieszkania i je skontrolować?
- Wyposażenie mieszkania pod wynajem — jak je przygotować?
- Wynajem krótkoterminowy — jak zacząć?

© Svager Apartments